Meyve Sebze Tarihi


2222 bg kara_uzum nar ya--kurum-meyve-sebze-sues-bitkileri

Kiraz

Böbreğin ve karaciğerin dostudur. Vücudu zehirli maddelerden temizleyip, damar sertliğinin tedavisinde kullanılır. Vücuttaki fazla suyu atarak zayıflamaya yardımcı olur. Ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliğinin yanında ciltte oluşan sivilceleri de önlemeye yardımcı olur. Bol miktarda A vitamini içeren kiraz göz sağlığı açısından da önemli bir besin maddesidir. Sadece meyvesi değil sapı ve ağacıda şifa kaynağıdır.

Üzüm

İçerdiği besin ve minerallerden dolayısı ile güzellik iksiri ve zayıflama amaçlı kullanılır. Cilt için kullanılan birçok kırışık önleyici krem içerisinde yer alır. Çekirdekleri çok güçlü bir antidoksandır. Vücutta sigara ve alkolün oluşturduğu zararları giderici özelliğe sahiptir. Bağışıklık ve sinir sistemini kuvvetlendirir.

Nar

En önemli özelliği kalbi koruması ve tansiyonu düzenlemek olarak bilinen nar; aynı zamanda ciltte pürüzsüz bir görünüm sağlayıp, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korur.100 gr nar içerisinde 20 miligram C vitamini, demir ve potasyum mevcuttur.

Erik

Vücuda güç ve enerji veren erik, beden ve zihin yorgunluğunu gidererek, sinirleri sakinleştirir. Sindirim sistemi açısından da birçok faydası mevcuttur. Hazmı kolaylaştırır ve iştah açıcıdır. Bol miktarda A,B ve C grubu vitaminler ile potasyum, fosfor ve demir mineralleri içerir.

Limon

İştah açıcı olan limon vücuda güç vererek sindirimi kolaylaştırır. Kanı temizleyip dolaşımı hızlandırır. Soğuk algınlığı nezle grip ve öksürük şikayetlerinde bol miktarda tüketilmelidir.Diş ve diş etlerini güçlendirerek dişleri beyazlatır. İçerisinde bol miktarda C vitamini bulundurur.

Biber

Sivri, Çarli, Dolma, Kapya, Macar, Şili ve Jelapon olmak üzere birçok çeşiti bulunan biber mideyi kuvvetlendirip,iştahı açar ve hazmı kolaylaştırır.Kanamaları önler.Cinsi arzuları ve istekleri kuvvetlendirir.Bronşit ve gribe karşı koruyucu özelliğe sahiptir.Akciğeri temizler ve balgam söktürmede yardımcı olur.Biber bol beta Karoten C,P ve K vitaminini bünyesinde barındırır. Gerek çiğ gerek pişmiş olarak günlük tüketilmesi gereken sebzelerin başında gelir.

Patlıcan

Kandaki kolesterol seviyesini düşürür ve damar tıkanıklığına iyi gelir.Karaciğer ve pankreasın çalışmasını düzenlemeye yardımcı olur.Kalori değeri çok düşük bir besindir.A B ve C vitaminlerini bünyesinde barındırır.

Kabak

Mide ve bağırsakları çalıştırıcı özelliğe sahiptir.Böbrek iltihaplarına, yüksek tansiyonun ve kan şekerin düşürülmesine yardımcı olan kabak B1 ve C vitaminleri ile potasyum ve fosfor mineralleri açısından oldukça zengindir.

Hıyar

Vücudun enfeksiyonlara karşı direncini arttıran bu sebze aynı zamanda romatizmaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, hararete,ter bezlerinin düzenli çalışmasına da faydası olduğu bilinmektedir.İçerisinde A,C B1 ve B2 vitaminlerini bulundurur.

Lahana

Mikrop öldürücü özelliğe sahiptir. Faydaları saymakla bitmez. En önemli bilinen özellikleri başta meme ve bağırsak kanseri olmak üzere birçok kanser çeşitine karşı koruyucudur. Öksürüğü kesip balgamı azaltır. Ülser, astım, kabızlık ve romatizma ağrılarına iyi gelir. İçerisinde B,C ve E vitaminlerini barındırır.